Hrad Malenovice má za sebou velmi dlouhou a bohatou historii. Posledním šlechtickým rodem, který byl majetkově spojen s tímto hradem byli Šternberkové, kteří byli majiteli hradu od roku 1804 až do osudného roku 1945, kdy byl hrad, stejně jako mnoho jiných hradů a zámků na našem území, zestátněn.  Po pár letech, v roce 1953, získává hrad do své správy krajské muzeum, které je dnes známé pod názvem Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Malenovický hrad byl záhy otevřen pro širokou veřejnost, která se do něj mohla poprvé podívat už v roce 1957.

Od konce padesátých let probíhají na zámku neustále opravy a různé hradní části se postupně zpřístupňují návštěvníkům. Postupně se tak lidé mohli podívat do hradních komnat. Za zmínku rozhodně stojí malovaný sál, kterému dominuje pozdně gotická klenba s originálními nápisy z polovin 16. století. Dále soukromá šlechtická kaple, která se může pyšnit originálními malbami z první poloviny 18. století. Velmi oblíbená expozice je i kompletně zařízená kancelář tehdejšího malenovického velkostatku. Zajímavých hradních interiéru se zde nachází však ještě celá řada, ale jejich prozkoumání již necháme na návštěvnících. Postupně byla pro veřejnost otevřena i zrekonstruovaná hradní věž, která se těší velkému zájmu díky neopakovatelnému výhledu na blízké okolí. Hrad v Malenovicích však není pouze o historických expozicích, ale zejména během návštěvnické sezony se zde pořádají i různé koncerty, divadelní inscenace, vystoupení historických skupin, a dokonce i oblíbené noční prohlídky.

K rozsáhlým úpravám a rekonstrukcím na tomto hradu došlo po roce 2010. Malenovický hrad se může pochlubit zbrusu novou vstupní částí, kde se nacházejí pokladny a další prostory, které jsou určené zaměstnancům hradu. Dále zde samozřejmě nechybí i občerstvení pro turisty ve formě automatů na nealkoholické nápoje, kávu a další občerstvení. Výhodou pro všechny návštěvníky je rovněž vybudování nových bezbariérových toalet. V roce 2012 byly dokončeny významné opravy, které přispěly ke zlepšení komfortu a rozšíření expozic. Nově byla zpřístupněna kaple sv. Antonína z Padova, která prošla kompletní rekonstrukcí. V roce 2015 došlo k rozšíření expozic o historické hodiny a zbraně. V této sbírce jsou k vidění opravdu unikátní kousky nejen z našeho středoevropského regionu. V prostoru před hradem je nově přístupná i hájenka, ve které se nachází expozice dřeva, proutí a slámy. V této expozici je k vidění zpracování těchto historických materiálů. Můžete se zde seznámit nejen s konečnými produkty, ale zejména s postupy, jak se materiály dříve zpracovávali a uvidíte, jak zruční museli tehdejší řemeslnicí být.